Blogi

Naine on mehe troonilt lükanud?

Ühiskond on liikumas väga huvitavasse ajajärku. Ajajärku, kus naised järjest rohkem kodunt väljapoole kiikavad ning tahavad saavutada ja vastutada nii, nagu seda on seni teinud mehed. Esmapilgul kõlab see toredalt. Stereotüüp kodus lapsi kasvata ning pesu peseva naise rollist hakkab ümber lükkuma. Muudatus pikki sajandeid kestnud elukorralduses ei jää aga paarisuhtes märkamatuks. Üha enam naisi astub teraapiatuppa, öeldes: ,, Ma olen väsinud!“ Väga õige. Antud olukorras ei saagi muud varianti olla. Kui naine tahab ühel hetkel vastutada kõige eest, siis kui palju jagub seal veel mehele kohta? Kui palju jääb naisel aega olla tõeline naine?

Perekond kui süsteemne tervik. Kõigil oma koht

Me peame mõistma, mis sel hetkel naise- ja mehevahelises suhtes juhtub. Meid on toimima pannud n.ö loodusseadused ja me toimime süsteemselt. Igaühel on peres oma koht. Naisel on oma koht ja mehel oma koht. Looduse poolt määratud koha järgi on naine oluline esiteks koduses plaanis, alles seejärel tuleb kõik, mis kodust väljapool. Naise roll on hoida suhet harmoonias. Mehel jällegi on roll vaadata rohkem kodunt väljapoole; kust saaks perele toidu lauale. Ma tean, et see tundub väga loogilisena ja ammu tuntud tõena, aga miks me siis arvame suutvat teistmoodi toimida?

Me suudame, aga sellise koorma all väsib naine üldjuhul suhte seitsmendaks aastaks. Sa küsid miks?

Põhjusi võib näha oma silmaga. Mees hakkab muutuma järjest loiumaks. Huvi kaob nii koduste tegevuste kui ka naise vastu. Halvemal juhul hakkab mees jooma või leiab armukese, kes paneks teda end jälle mehena tundma. Sama võib juhtuda ka naisega. Naine süüdistab meest, arvab elavat koos täieliku idioodiga. Aga… Oluline on, et naine mõistaks oma alateadlikku mõjuvõimu suhte üle. Tema juhib kogu suhet. Nagu öeldud, naisel on oma koht ja mehel oma. Ent naisel on võim hingepildis lükata mees oma mehekohalt ära naisekohale, ning hõivata seejärel ise vabaks jäänud mehekoht. Kumbki ei ole olukorraga alateadlikult rahul ja hakkab võitlus oma õige koha nimel peresüsteemis. Me nimetame neid võitlusolukordi peretülideks. Tegelikult igatsevad mõlemad mõne aja möödudes oma päris kohta tagasi, kui ei ole juba lootusetult hilja.

Miks naine paneb mehe oma kohale ja ennast mehe kohale ?

Siin võib põhjusi olla mitmeid. Esiteks kipuvad seda tegema naised, kes pole elu esimestel aastatel (1-8aastaselt) saanud emalt piisavalt armastust ja kindlustunnet. Neid jääb saatma alateadlik hirm, kas siis ema või iseenda oma. Lapsed on tundlikud ja võtavad vanemate emotsioonid üle. Kui omakorda ka naise ema on olnud hirmul, tuleviku või majanduslike küsimuste pärast, ja on samuti oma mehe troonilt lükanud, siis on lapsel juba muster ees. Ta jälgib seda mustrit alateadlikult. Muster, mis sosistab hääletult: „Sa pead kõige eest ise vastutama, meest ei saa usaldada!“

Sellised naised pole sisimas õnnelikud oma mehe kõrval. Ka mees pole väga kaua õnnelik. Nad muutuvad üksteise suhtes kaugemaks, kaob seksuaalsus. Seksuaalsus kaob, kuna naine on mehe kohal ja mees naise kohal. Selline kombinatsioon ei saa üksteist erutada. Pinge ainult kasvab. Sellistes olukordades peab naine mõistma, kuidas läbi iseenda on võimalik muutusi tuua. Retsept on tegelikult lihtne: tuleb astuda samm tagasi välistes tegemistes. Peab suunama meest rohkem otsustama kõige selle üle, mis on kodust väljapool. Kui hakkad mehega koos elama ja ta küsib: “Mis ma selga panen?“ võid julgelt vastata: „Ma pole su ema!“ Kõik saab alguse sellistest pisikestest asjadest. Osa mehi on tulnud perekonnast, kus ema on olnud võimukas. Alateadlikult on ta ema järgi valinud omale ka võimuka naise. See mees võiks endalt küsida, kas tema ema oli oma võimukuse juures õnnelik?

Seda mõistes on võimalik naisel võtta peresüsteemis vastu oma koht naisena ja tuua suhtesse muutus, mis lubab mehe tagasi tema tõelisele kohale. See võimaldab olla harmoonias iseendaga ja hoida kogu peret harmoonilises keskkonnas. See ei tähenda, et naine ainult peseb pesu ja kasib laste järele. Naine jätab mehele tunde, et ta väärtustab ja hindab tema rolli mehena (kodunt väljaspool), et mees on tema jaoks oluline. Võib ka teisiti, olla mehest üle. Aga sel juhul tead, mis juhtub sinu suhtega seitsmendaks aastaks. Loomulikult on erandeid, aga mitte ülemäära palju.

Suhe kui tango tantsimine

Suhe toimib kui tango tantsimine. Kujutle ette järgnevat olukorda:

„ Suunava noogutusega palub mees naise tantsule. Mees ulatab naisele käe ja kui naine on talle vastanud, paneb mees oma teise käe ümber naise piha. Naine omakorda asetab oma vaba käe mehe õlale. Mees alustab liikumist ja kutsub oma paarilise sellega kaasa. Esimeste sammude ajal keskendub mees naisele, otsides just seda harmooniat, milles mõlemad võiksid tantsu sisenda.“

See on justkui elutants. Embus on vastastikune vahetus. Mõlemad annavad ja mõlemad võtavad. Nii andes kui ka võttes ollakse aktiivsed. Üks võtab vastu impulsi ja muudab selle liikumiseks. Teine võtab vastu liikumise ja annab järgmise impulsi.

Nii sünnib tants ja nii sünnib paari omavaheline kommunikatsioon teadlikul ja alateadlikul pinnal. Mees juhib väliselt ja naine hoiab seda kõike sisemiselt harmoonias. Nii saavad olla mõlemad õnnelikud ja suhe saab edukalt toimida.