Blogi

Ma valetasin ka psühholoogile, miks ma sulle tõtt peaks rääkima?

Milline imeline laupäevahommik. Avastan end taas tööpostil ja võtan Tallinnas vastu lausa neli inimest. Vaatan kalendrisse – tulemas on suhteprobleemidega mees, narkomaan ning depressioonis ja enesetapu äärel olev inimene. Milline kompott, mida päeva jooksul lahendada! Kuna tegelikult on sellised teemad minu töös igapäevased, siis vahel ikka mõtlen, kuidas inimesed on nii kaugele jõudnud oma probleemidega. Tänases postituses keskenduksin ühele naisele, kes tuli särava naeratusega. Aga mis peitus selle naeratuse taga?

Minu vastas istub kolmekümnendates aastates naisterahvas. Lasen tal ära täita kliendiküsimustiku. Peale suitsetamise ma ei leia sealt ühtegi asja, mida lahendada. Viimasel ajal olen hakanud järjest vähem kliendi probleeme oma kehaga tunnetama, aga seekord pidin seda tegema. Tundsin, et ta jätab palju asju rääkimata. Põhjus võis olla usaldamatuses. Või oli tal lihtsalt kurb, valus ja piinlik oma teemasid võõra inimese ees avada. Ma asusin usaldust tekitama ja selgitama, miks on oluline antud hetkel aus olla. Kuna olen osaliselt ka süsteemne terapeut, uurisin põgusalt tema vanemate kohta ja seejärel tema pere kohta. Kõik oli justkui olnud hästi, aga ka siin ei rääkinud klient tõtt. Otsustasin talle luua käepärastest vahenditest tema peresüsteemi ja näidata talle tõest hüpoteesi, et aru saada, kas minu sisetunne räägib mulle õigust või on kliendil päriselt kõik hästi ja ta soovis lihtsalt tulla hüpnoosi proovima.

Paneme põrandale maha peresüsteemi

Viisin ta teraapiatoa kõrval asuvasse saali, kuhu hakkasime maha panema tema peresüsteemi paigutust (sisuliselt saab seda teha kasvõi susside, patjade, paberitega…). Esialgu asetasime ainult tema päritoluperekonna (ema, isa, kasuisad, vennad, õed). Vaatepilt, mis mulle paistis, oli see, mida mu sisetunne oli juba mõned hetked varem tundnud – ta kandis väga tugevalt edasi emalt saadud mustrit. Süsteem rääkis, et see tütar on võtnud kaasa oma ema mustri (naised peavad kõigega ise hakkama saama, ka välismaailmaga (majanduslik pool)). Selle tulemusena tõstab naine enda kohale süsteemis hoopis oma mehe ja viib ennast mehe kohale. Aastate möödudes naine väsib sellest koormast ja väsib ka mees, kelle õige koht on ära võetud. Tulemuseks võivad olla armukesed või suhte purunemine. Kuid sellel naisel joonistus ka teine oluline teema välja. Kui tema ema oli isast lahku läinud, tuli nende perre uus mees. Süsteem näitas selle mehe poolt selle naise suunas seksuaalset vägivalda. Esitasin selle küsimuse ettevaatlikult kliendile. Klient noogutas ja tunnistas, et ta valetas psühholoogile suud ja silmad täis, kuna ei julgenud sellel teemal rääkida. Nüüd ei jäänud valeks ruumi, kuna süsteemne paigutus oli tõe nähtavale toonud.

Jätkasime tema tänase perekonnaga. Seal oli täpselt sama lugu. Naine oli mehe kohal ja mees naise kohal. Klient rääkis, kuidas ta mees on väsinud ja ei tee midagi. Nüüd sain veelkord põhjust talle süsteemimudeli abil näidata. Kuid see ei olnud kõige hullem lugu. Ka naise tütar on perekonnasisese seksuaalväärkohtlemise ohvriks langenud. Teisisõnu – muster jätkub igas suunas. Lisaks oli see naine kaotanud ühe oma lastest ja olnud mitu katkemist. See kõik mõjutas tema sündinud lapsi, kes olid surnud laste koha peal. Selle joonistas samuti välja süsteem.

Väljajoonistatud teemast ilmnes erinevaid probleeme ja lõpuks oli koos selline kompott, et ma küsisin naiselt: ,,Mis sa arvad, kaua sa nii vastu pead?”

Ma rääkisin talle hüpoteetilises vormis, mis sellise süsteemi tagajärjel, nagu temal on, võib veel juhtuda, kui ta ennast kätte ei võta. Peale seda naine avanes…

Ta tunnistas üles oma sõltuvuse (narkootikumid) ja oma sassis tunded. Ta varjas seda edukalt maski taha ja oli jäänud ise ka uskuma, kui terve ja korras inimene ta on. See näitab, millistes illusioonides me elame ja milliseid illusioone me endale ise loome. Nii käivadki need inimesed nõidade, terapeutide ja teadjate juures või jumal teab kus, aga endale tõtt tunnistada pole siiani suutnud ja keegi pole neid päriselt ka ,,raputada” suutnud’ selles osas.

Tegime hüpnoosiga esimesed sammud kliendi parema elu suunas ja nüüd ootame juba tulemust. Lisaks saatsin ta eraldi konstellatsiooni tegema, et perekonnas kõik omadele kohtadele saaksid ja mustrid lõplikult peatatud saaks.

Ma siiralt loodan, et minu klient sai julgust, enesekindlust ja jõudu oma teemadega edasi tegelemiseks. Selline probleemide kompott võtab aega, aga tulemus on seda väärt.