Blogi

Esimest korda ajaloos tehti ajuoperatsioon, kus kasutati anesteesia asemel hüpnoosi!

Väljaanne The Mirror avaldas loo ajuoperatsioonist, kus kasutati anesteesia asemel hüpnoosi. Avaldame artikli täismahus Eesti keeles.

Kirurgid opereerisid esimest korda edukalt patsiendi aju, kasutades tema valu kontrollimiseks narkoosi asemel hüpnoosi. Jena Ülikooli haigla arstid rakendasid sügavat ajusimulatsiooni protseduuri, et ravida terveks 73-aastase patsiendi värisevad käed.

Protseduuri käigus stimuleeriti elektrilise vooluga just neid ajupiirkondi, mis tekitavad käte värisemist. Peened elektroodid siirdatakse sügavale ajju, mistõttu nimetatakse neid ka „ajurütmuriteks“. Tulemusena suudeti värin edukalt lõpetada, tänu millele saab patsient taas häirimatult näiteks süüa ja kirjutada. 73-aastane patsient, kes on päris Saksamaalt Thuringiast ning kelle värin ravimitega seni ära ei kadunud, on väidetavalt kuuetunnise operatsiooni tulemusega väga rahul.

Tavaliselt tehakse sellised meditsiinilised sekkumised anesteesia abil.

Kui elektroodid on haigele ajupiirkonnale asetatud, äratatakse patsient korraks üles, et kontrollida, kas elektroodid on korrektselt paigaldatud ning kas värin on kõrvaldatud. „Kahjuks võivad anesteesia sedatiivsed ehk uimastavad omadused operatsiooni tulemusi moonutada,“ sõnas neurokirurgia osakonna juhataja dr Rupert Reichart ja lisas, et hüpnoosiga ei kaasne anesteesiale sarnaseid kõrvaltoimeid. „Hüpnoosil on tohutu eelis see, et elektroodide aktiveerumist saab usaldusväärsemalt kontrollida.“

Operatsiooni ajal seisis anestesioloogide rühm kõrval töövalmis. See kliinik on üks väheseid omasuguseid Saksamaal, mis pakub sügavat aju stimulatsiooni ja teeb sellised operatsioone umbes 12 korda aastas. Doktor Reichart viis ise patsiendi kõne abil hüpnoosi ning hoidis teda selle all ka operatsiooni vältel, samal ajal kui kolleeg doktor Walter opereeris. Dr Tino Prell aga valvas kogu protseduuri operatsiooni kestel ja ka pärast patsiendi hüpnoosist ärkamist.

Ta tõdes, et see meetod võimaldab aju stimulatsiooni mõju seniolematult kontrollida ning seetõttu on ellu viidud ilmselgelt parem ja täpsem elektroodide paigaldus kui tavapäraselt narkoosi kasutades. Doktor Reichart rõhutas, et hüpnoosil pole mingit seost esoteerika või teles näidatavate pendliõõtustajatest trikimeestega.

Allikas(https://www.mirror.co.uk/news/world-news/worlds-first-deep-brain-surgery-9596821?fbclid=IwAR2qPTR0qSOYZ6Shal__3RRyN4iPY2YT9TMlLiae4cXZs4t1r44hHyFzcLM )